Pomysły na projekty dla dzieci, które zmuszą je do myślenia, śmiechu i naukiNiezależnie od tego, czy chodzi o krótką chwilę w czasie reklam, czy o całe sobotnie popołudnie, kiedy nie ma nic do roboty - jest wiele możliwości zaangażowania dziecka w projekty plastyczne i rękodzielnicze. Tego typu zajęcia zachęcają dziecko do kreatywnego myślenia, a przy okazji wzmacniają jego zdolności motoryczne. Co więcej, pobudzają one wyobraźnię dziecka, które jednocześnie uczy się nowych rzeczy.

Kolaż z lodów

Ten kolaż jest idealny dla dzieci, które uwielbiają lody! Do jego wykonania potrzebujesz tylko kilku materiałów: papierowych talerzyków, karteczek samoprzylepnych z motywem lodów, nożyczek i kleju. Na początek wybierz talerzyk i napisz na jego środku coś związanego z lodami. Możesz napisać wszystko, od "Mój ulubiony smak to czekolada" po "Lubię jeść lody z przyjaciółmi". Jeśli masz młodsze dzieci, możesz im pomóc w napisaniu tego zdania. Następnie potnij talerze na kwadraty różnej wielkości i na każdym z nich napisz inny fakt dotyczący lodów. Możesz na przykład napisać: "Pierwsza maszyna do lodów została wynaleziona w 1843 roku" albo "Największa gałka do lodów ma 10 stóp wysokości!". Kiedy skończysz, przyklej różne kwadraty na talerzu, a następnie powieś go na ścianie jako dekorację.

Papierowy łańcuch z kwiatów

To rękodzieło jest idealne na wiosnę lub lato i stanowi świetną alternatywę dla wycinania kwiatów z ogrodu. Aby rozpocząć, potrzebujesz papierowego łańcucha i kwiatów. Instrukcje wykonania papierowego łańcucha możesz znaleźć w Internecie lub wykonać go samodzielnie. Upewnij się tylko, że na końcu ma on pętelkę, na której można go zawiesić. Następnie wymieszaj różnokolorowe kwiaty i przyklej je do łańcucha. Zrób tyle łańcuszków, ile potrzebujesz do wykonania kwiatów. Gdy klej wyschnie, przytnij łodygi kwiatów na długość, jaką chcesz uzyskać. Następnie do każdego kwiatka przymocuj z tyłu kawałek sznurka lub wstążki i powieś je. Możesz też użyć tych kwiatów jako dekoracji na następnym przyjęciu!

Gra w papierowe złomki

Ta gra to świetny sposób na wykorzystanie skrawków papieru, a także zabawny sposób na ćwiczenie przez dzieci umiejętności matematycznych. Najpierw poproś dziecko, aby pocięło kawałki papieru, a następnie zsumowało wszystkie kawałki. Można nawet poprosić dziecko o utworzenie dwóch różnych stosów: jednego z liczbami parzystymi i jednego z liczbami nieparzystymi. Gdy dziecko będzie miało już swoje dwa stosy, może wykorzystać liczby do stworzenia gier, takich jak tik-tak, a nawet układanki słownej. Można też wykorzystać skrawki papieru do stworzenia kolażu lub origami. Istnieje wiele zabaw z wykorzystaniem skrawków papieru, które można wykonywać z dziećmi, niezależnie od ich wieku i zainteresowań.