Błędy żywieniowe, przez które możesz być chory i niezdrowyOdżywianie może być wyzwaniem, zwłaszcza przy tak wielu konkurencyjnych i sprzecznych teoriach, które krążą w sieci. Łatwo jest się pogubić, dlatego też obserwujemy tak wiele różnych modów, które pojawiają się i znikają. W jednej chwili kalafior jest nowym jarmużem, a w następnej wszystko wraca do awokado. Co gorsza, porady żywieniowe są często sprzeczne lub mylące i nie wiadomo, w co wierzyć lub czemu ufać. Media mają tendencję do sensacjonalizowania wiadomości na temat odżywiania, pozostawiając nas z gąszczem informacji, które nie zawsze mają sens i nie zawsze oferują praktyczne porady dla naszych własnych sytuacji. Wszyscy chcemy prowadzić zdrowy tryb życia, ale znalezienie sposobu nie zawsze jest łatwe.

Stosowanie restrykcyjnych diet

Istnieje wiele diet i media uwielbiają je promować, ale co się dzieje, gdy dieta się kończy i wracasz do normalnego życia? Jeśli stosujesz restrykcyjną dietę przez dłuższy czas, prawdopodobnie twój organizm przyzwyczaił się do braku pewnych składników odżywczych.

  • Mogła pojawić się nietolerancja lub alergia na pewne pokarmy, które wcześniej nie występowały.

  • W miarę odchodzenia od diety konieczne będzie ponowne wprowadzenie pewnych pokarmów, ale jeśli nie będzie się tego robić ostrożnie i w sposób przemyślany, mogą wystąpić nieprzyjemne objawy, takie jak wzdęcia, skurcze, biegunka, bóle głowy i zachcianki.

  • Może to negatywnie odbić się na zdrowiu i spowodować złe samopoczucie, a tego z pewnością nie chcemy.

Białko jest niezbędnym składnikiem zdrowej diety i odpowiada za wiele funkcji organizmu. Tworzy tkanki i mięśnie w organizmie, pomaga w naprawie komórek, jest ważne dla układu odpornościowego i stanowi składnik hormonów, takich jak insulina. Jeśli nie spożywasz dużej ilości białka, możesz narazić swoje zdrowie na szwank. Jeśli jesteś sportowcem, jesteś w ciąży lub karmisz piersią, szczególnie ważne jest, aby upewnić się, że dostarczasz wystarczającą ilość białka.

Pomijanie śniadania

Większość ludzi zdaje sobie sprawę, że pomijanie zdrowego i pożywnego śniadania jest jednym z najczęstszych błędów żywieniowych, ale mimo to nadal to robią. Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się pominąć śniadanie i próbować przetrwać dzień na samej kawie, wiesz, że czujesz się wtedy zmęczony, ospały i głodny. Może też boleć Cię głowa i trudno Ci się skupić na pracy. Dzieje się tak dlatego, że pomijanie śniadania może wywołać spustoszenie w Twoim metabolizmie, poziomie cukru we krwi i poziomie energii. Jeśli nie zjesz czegoś rano, Twój organizm może zacząć spalać tkankę mięśniową jako paliwo, ponieważ nie otrzymuje żadnych kalorii z pożywienia. Ponadto badania pokazują, że osoby, które regularnie opuszczają śniadanie, spożywają więcej kalorii w ciągu dnia niż te, które tego nie robią.