Do ŚDM w Panamie pozostało:

Reportaje Confesionarios 09 18 JL JMJ LOGO 8918 1024x683

 

„Witamy w stolarni o nazwie Wolność” - takimi słowami przywitał się z nami jeden z osadzonych w więzieniach Joya i Nueva Joya, który tworzy konfesjonały do Strefy Pojednania na ŚDM w Panamie.

35 osadzonych otrzymało drugą szansę w życiu. Sami potwierdzają, że nie chodzi o zwykłą pracę w drewnie, ale poczucie pomocy młodym, którzy na swojej drodze spotykają wiele zagrożeń społecznych, ale ciągle jeszcze mają możliwość wyboru dobrej drogi.

Stolarnia dała im nie tylko czas wytchnienia, mogli nauczyć się umiejętności praktycznych, ale też pracy w grupie i zaufania do samych siebie. Wartości te pomogą im wrócić do normalności po opuszczeniu zakładu karnego.

Świadectwa

Jesús Ramos był przekonany, że odsiedzi swój wyrok do końca zamknięty sam w małej celi, z Biblią jako jedyną towarzyszką. Został wybrany do uczestnictwa w tym przedsięwzięciu, i choć nie jest katolikiem, jest przekonany o wartościach jakie przekazują ŚDM młodym.

Jestem ewangelikiem i dziękuję, że zostałem uwzględniony w tym projekcie, ponieważ nauczyłem się używać narzędzi, ale też szacunku do moich współpracowników dążąc razem z nimi do wspólnego celu. Dzięki ŚDM czuję się częścią wspólnoty. Jetem szczęśliwy, że mogę pracować dla Boga. Czuję dumę, że jakoś przyczyniam się choć w małym stopniu do rozwoju tego dzieła Bożego.

250 konfesjonałów zostanie rozstawionych w Parku Omar w styczniu 2019 r.

Luis Domínguez zajmuje się malowaniem i poprawkami w szlifowaniu konfesjonałów. Czuje się częścią ŚDM i wierzy, że obecny czas, pomoże mu żyć lepiej, gdy już opuści więzienie.

Choć nie będziemy mogli uczestniczyć w samym spotkaniu z papieżem, jestem przekonany, że robimy coś ważnego. Dziękuję Bogu za szansę, jaką dostałem, aby przyczynić się do realizacji tak ważnej misji jaką są ŚDM.

Alma De León, Koordynatorka Projektów Systemu Penitencjarnego wyjaśnia, że praca jest wykonywana pod nadzorem instruktora.

Jest to okazja do pokazania społeczeństwu pozytywnych umiejętności jakie mają więźniowie, którzy chcą być pożyteczni dla innych. Ludzie mogą zobaczyć pragnienie osadzonych, którzy chcą zmienić swoje życie na lepsze. Pracujący w stolarni mogą zrozumieć jaki jest sens spowiedzi, pokuty i pojednania. Jestem przekonana, że więźniowie czują się bardzo mocno związani z ŚDM i młodzieżą całego świata.

Dni 35 więźniów upływają szybko, od ósmej rano do czwartej po południu pełni entuzjazmu szlifują, łączą elementy, malują i przyklejają materiały obiciowe. Choć osobom na zewnątrz może wydawać się, że to tylko banalna praca manualna, dla osadzonych jest to droga do wolności.

Konfesjonały

Projektantka Lilibeth Bennet stworzyła dwa projekty konfesjonałów, oba nawiązujące do kształtów loga ŚDM w Panamie i jego kolorów. Artystka jest przekonana, że konfesjonały wykonane przez więźniów nabierają większej wartości symbolicznej. Są znakiem przemiany, której dokonuje w każdym z nas Chrystus, wydobywając z nas to, co najlepsze.

 

Reportaje Confesionarios 09 18 JL JMJ LOGO 8857 Reportaje Confesionarios 09 18 JL JMJ LOGO 8946 Reportaje Confesionarios 09 18 JL JMJ LOGO 9005

 

Źródło:panama2019.pa

Gantry 5