Uncategorized

Nawozy wiosenne do ogrodu

Jeśli chcemy, by nasz ogród ładnie się prezentował, musimy zadbać o jego odpowiednią pielęgnację. Wiele osób troszczy się o niego, kiedy wszystko kwitnie, ale wcześniej i później o nim zapomina, co w rezultacie przynosi często opłakane skutki – ogród zarasta chwastami, rośliny nie dostają odpowiedniej ilości składników odżywczych i nie mają dostępu do światła, a w rezultacie obumierają. Dlatego tak ważne jest zadbanie o ogród jeszcze na długo przed sezonem, a także w trakcie jego trwania i po jego zakończeniu. Zastanówmy się najpierw w jaki sposób możemy zatroszczyć się o ogród przed sezonem. Ważne jest tutaj zastosowanie odpowiednich środków, takich jak nawozy do ogrodu. Pozwolą one na użyźnienie podłoża, a co za tym idzie, zasadzone tam rośliny będą się lepiej rozwijały. Tego typu środki są niezbędne w większości przypadków, gdyż zazwyczaj gleba, na której sadzimy wybrane przez nas kwiaty, warzywa, czy zioła, a nawet zwykłą trawę, jest daleka od doskonałości i brakuje jej wielu substancji odpowiedzialnych właśnie za odpowiedni rozwój roślin.

Skuteczne nawozy ogrodnicze na pomoc Twojemu ogrodowi

Aby odnieść jak największy pożytek z wymienionych wyżej nawozów wiosennych do ogrodu, trzeba wiedzieć kiedy je zastosować, w jakich ilościach, a także jaki środek będzie odpowiedni do danych roślin. Jak sama nazwa wskazuje, nawozy wiosenne stosujemy wiosną, zazwyczaj okres ten przypada na połowę marca, chociaż może się nieco przesunąć w zależności od pogody panującej w danym roku. Przy obecnych zmianach klimatycznych, czasem zdarza się, że trzeba takie nawozy zastosować już pod koniec lutego. Rzadziej, ale również się zdarza, że z ich zastosowaniem trzeba poczekać do początków kwietnia, gdyż wcześniej ziemia jest jeszcze zbyt zmarznięta i stosowanie jakichkolwiek preparatów nie ma większego sensu, gdyż nie wchłoną się one w glebę, a co za tym idzie, nie przyniosą żadnych efektów. W rezultacie zmarnujemy tylko pieniądze poświęcone na zakup danych nawozów wiosennych do ogrodu bez osiągnięcia widocznych rezultatów. Jeśli jednak zastosujemy je w odpowiednim momencie, rośliny w naszym ogrodzie będą się dobrze rozwijały, a więc dadzą nam spore plony lub widoczne efekty w postaci pięknych kwiatów, czy stosunkowo szybko rosnących drzew i krzewów.

Jakie nawozy stosować – naturalne czy sztuczne

W przypadku nawozów do ogrodu, możemy zastosować oba rodzaje nawozów, w zależności od tego, które są bardziej dostępne. Jedyne o czym trzeba pamiętać, to fakt, że muszą one zawierać odpowiednie składniki, które pomogą w użyźnieniu gleby i dostarczą posadzonym na niej roślinom tego, co niezbędne do ich prawidłowego rozwoju, a co za tym idzie, odpowiedniego wzrostu. Składniki te to między innymi pierwiastki, takie jak azot, fosfor i potas oraz minerały, których zazwyczaj brakuje wyjałowionej glebie, na jakiej często musimy posadzić interesujące nas rośliny. Faktem jest, że jeśli stosujemy nawozy do ogrodu i generalnie dbając o jego pielęgnację, nawet najgorsza ziemia może dać obfite plony.