Uncategorized

W jaki sposób uda się nam wybrać odpowiedni ekran projekcyjny?

Ekran projekcyjny to element, który obecnie spotkamy w większości sal konferencyjnych, auli wykładowych, a nawet i w salach lekcyjnych. Ekran ma przede wszystkim pozwalać na przekaz obrazu widzom, z urządzenia projekcyjnego, a wszystko to z zachowaniem wysokiej jakości. Celem jest wyświetlenie obrazu tak, aby mogło go widzieć i odczytać jak największa grupa osób.

Inwestycja w wyposażenie szkoły musi zakładać zakup dobrego, ale też niedrogiego projektora, a zatem potrzebne będą nam również ekrany projekcyjne. Szerokie grono osób wciąż jest przekonane, że obraz może być swobodnie wyświetlany na ścianie, lub też białej okiennej rolecie, a to bardzo złudne. Warto bowiem wiedzieć, że nawet najwyższej klasy projektor nie zagwarantuje nam dostatecznie dobrego obrazu oraz odwzorowania kolorów, bez pomocy odpowiedniego ekranu projekcyjnego. Oznacza to, że zakup projektora, powinien pociągnąć za sobą również kupno ekranu, gdyż w przeciwnym wypadku, stracimy jedynie pieniądze.

Wybierając ekran do projektora, ważny jest dobór pod kątem źródła sygnału, rodzaju oraz wielkości pomieszczenia, czy też audytorium. Jako, że warunki panujące w pomieszczeniach są przeróżne, bardzo różnorodna jest także oferta powierzchni projekcyjnych.

Typ ekranu

To, czy lepszy okaże się ekran przenośny czy stacjonarny, w głównej mierze zależy od sytuacji, a także od preferencji oraz od potrzeb samych użytkowników. Co ważne, kiedy tylko jest to możliwe, warto decydować się na ekrany stacjonarne, rozwijane ręcznie bądź elektrycznie. Ekran przenośny jest koniecznością tylko wtedy, kiedy projekcje muszą odbywać się w różnych miejscach.

Wielkość ekranu

Ekrany, jakie obecnie spotkamy w sklepach, stosuje się nie tylko do projekcji materiałów wideo, ale też do prezentacji danych, dlatego ich wielkość musi uwzględniać zarówno wysoką jakość obrazu, ale też przy tym czytelność różnego rodzaju liczbowych danych oraz tekstu.

Format ekranu

W zależności od tego, jakie jest nasze źródło wyświetlanego obrazu, ten może przyjmować przeróżny format, a zatem proporcje wysokości i szerokości. Jeśli zależy nam na uzyskaniu zadowalających efektów, powinniśmy wykorzystać ekran o identycznych proporcjach, jak wyświetlany przez urządzenie obraz. Najczęściej spotykane proporcje, jakie spotkamy to: format standardowy 1:1, format video 4:3, format panoramiczny 16:9 oraz 16:10.

Powierzchnia ekranu

To, jaką powierzchnię ekranu projekcyjnego powinniśmy wybrać, w dużej mierze będzie zależne od rodzaju aplikacji, do jakiej owy ekran zostanie wykorzystany. Tak naprawdę, istotnych jest tutaj dość sporo czynników, jednak warto poznać chociaż te najważniejsze.

Rodzaj pomieszczenia i położenie projektora

Podczas wyboru ekrany projekcyjnego, jesteśmy zmuszeni wziąć pod uwagę pewne podstawowe elementy, a to chociażby kształt i wielkość pomieszczenia, gdzie będą odbywać się prezentacje, a także umiejscowienie projektora, gdyż może być to zarówno zwykły stolik, jednak projektory często montuje się też pod sufitem. Jeśli nie wybierzemy odpowiedniej powierzchni projekcyjnej ekranu, bardzo prawdopodobne jest to, że przynajmniej dla części widzów obraz będzie nieostry, lub też zupełnie niewidoczny.

Oświetlenie pomieszczenia i jasność projektora

Bardzo ważna jest właściwość powierzchni projekcyjnej, która określa stopień odbicia światła w konkretnych kierunkach, gdyż ma ona znacznie zarówno dla kąta widzenia, jak i dla jego jasności. Ekrany o powierzchni, która rozprasza równie miernie światło we wszystkich kierunkach, zapewnia nam zadowalający kąt widzenia, natomiast mniejszą wartość współczynnika odbicia. Ekrany o mniejszym kącie widzenia, charakteryzuje z kolei wyższą wartość tego współczynnika. Jasność obrazu zależna jest od kilku czynników, a to m.in. warunki oświetleniowe pomieszczenia, wartość współczynnika odbicia powierzchni projekcyjnej konkretnego ekranu, a także jasność stosowanego projektora. Co więcej, każdy z tych elementów ma wpływ na czytelność obrazu na naszym ekranie.