Uncategorized

O czym trzeba pomyśleć, decydując się na panele fotowoltaiczne?

Z oczywistych względów w coraz większej ilości gospodarstw domowych pojawiają się takie ekonomiczne i jednocześnie ekologiczne rozwiązania, jak panele fotowoltaiczne. Aby ich użytkowanie było w pełni bezpieczne dla użytkowników, mieszkańców, ale również dla osób montujących czy obsługujących tę instalację, konieczne jest wyposażenie się w kilka dodatkowych urządzeń, gwarantujących wczesne wykrywanie zagrożenia i przeciwdziałanie mu.

Jeśli marzysz o fotowoltaice, zacznij od bezpieczeństwa

Poza samymi panelami konieczne jest zakupienie takich urządzeń, jak inwertery, czyli inaczej falowniki. Tak naprawdę bez ich zamontowania nie będziesz w stanie korzystać z wyprodukowanej energii elektrycznej, ponieważ wystawione na działanie promieni słonecznych panele generują prąd stały o wysokim napięciu. Do napędzania urządzeń elektrycznych, z jakich korzysta się powszechnie na co dzień, wykorzystywany jest z kolei prąd zmienny. Inwerter, na przykład inwerter Sofar, ma za zadanie przekształcenie w sposób zupełnie bezpieczny jednego rodzaju prądu w drugi.

W jaki sposób można skorzystać z falownika?

Falowniki Sofar to bardzo sprytne urządzenia, które są w stanie wykonywać swoją pracę w czasie teraźniejszym. Oznacza to, że błyskawicznie przekształcają wytworzony przez panele prąd stały w prąd zmienny i dostosowują go do aktualnych potrzeb. Nie musisz więc czekać, aż proces przemiany dobiegnie końca.

Co się dzieje z nadmiarem wyprodukowanej energii?

Niektórym sen z powiek spędza kwestia tego, co dzieje się latem, kiedy słonecznej pogody nie brakuje, a ilość działających na prąd urządzeń domowych nie jest w stanie „przerobić” naprodukowanej przez panele energii. W takich sytuacjach nie należy martwić się wybuchem instalacji i pożarem, ponieważ inwerter dba również o tę kwestię. Inwertery przekazują nadmiar produkowanej energii do sieci, która oddawana jest za darmo w chwili, kiedy jej potrzebujesz, a więc najczęściej w okresie jesienno-zimowym. Według szacunków w ten sposób „przechowywane” jest w sieci nawet do 80% energii produkowanej przez panele fotowoltaiczne latem.

Na rynku do wyboru są przynajmniej trzy różne rodzaje inwerterów Sofar, dopasowanych do indywidualnych potrzeb klienta. I tak można zdecydować się na opcję tzw. „on-grid” czyli nadającą się do działania w porozumieniu z siecią i przekazywania jej nadmiaru energii, wersję „off-grid”, czyli takie, które nie umożliwiają przesyłania prądu do sieci oraz swego rodzaju hybrydy inwerterowe, które pozwalają zarówno na działanie w zgodzie w siecią, jak i poza nią.

Każdy typ wytwarza inny rodzaj prądu – jedno- lub trzyfazowy.

Inne funkcje, jakie pełnią falowniki

To jednak nie wszystko, co otrzymujesz, instalując falownik Sofar. Z pomocą tego urządzenia masz zawsze pod kontrolą ilość wytwarzanego prądu, a więc dokładnie wiesz, na jakim poziomie utrzymuje się produkcja i jakie masz z tego tytułu oszczędności. Dzięki specjalnym aplikacjom możesz swoją instalację fotowoltaiczną zarządzać zdalnie, a wszystko dla większej wygody i zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa.

Zadbaj o brak przepięć

Mając do czynienia z urządzeniami elektrycznymi trzeba liczyć się z ewentualnością wystąpienia przepięć sieciowych, skutkom których na szczęście można przeciwdziałać. Mając panele fotowoltaiczne warto wyposażyć się również od razu w urządzenia znakomitej marki Citel, opierającej tworzone przez siebie produkty na nowoczesnej technologii VG. Wszystkie oferowane przez tego producenta ograniczniki przepięć spełniają normy, a wykorzystane do ich produkcji materiały gwarantują sporą wytrzymałość, nawet w trudnych warunkach.

Ograniczniki przepięć, jakie tworzy Citel, nadają się do zastosowania nie tylko w domach mieszkalnych, ale również w budynkach gospodarczych i biurach, słowem, wszędzie tam, gdzie wykorzystywane są urządzenia elektryczne i istnieje możliwość wystąpienia pożaru spowodowanego przepięciem sieciowym. Producent daje w tym przypadku nie mniej, niż pięć lat gwarancji, ponieważ przekonany jest o skuteczności i doskonałej wydajności urządzenia oraz wytrzymałości urządzenia zarówno mechanicznej, ogniowej, jak i zwarciowej.