Uncategorized

Kabel HDMI dla wymagających – jakie aspekty są kluczowe podczas wyboru?

Dziesiątki czynności, które wykonujemy każdego dnia, często bazują na wykorzystaniu wielu sprzętów RTV, a spora część z nich nie byłaby w stanie funkcjonować gdyby nie kabel HDMI. Niestety bardzo mało wiemy o tej technologii, gdyż jedynie podpinamy za pomocą przewodu telewizor lub inne urządzenie. Wystarczy jednak skorzystać z przewodu wysokiej jakości, a pod wieloma względami zauważymy poprawę działania sprzętów.

Kable HDMI oraz sama technologia – klika przydatnych faktów

Mimo tego, że kabel HDMI jest oczywiście twarzą tej technologii, warto jednak dowiedzieć się o niej nieco więcej, aby być świadomym jej działania. Rzadko rozwijany skrót HDMI, to po prostu High Definiton Multimedia Interface – Interfejs multimedialny, umożliwiający transmitowanie wideo w wysokiej jakości. Możliwości kabli HDMI pozwalają na transmisję nie tylko samego obrazu, ale również dźwięku wielokanałowego. Kilkanaście lat rozwoju tej technologii sprawiło, że dziś HDMI ma sporo zastosowań, a korzystają z nich przeróżne sprzęty RTV. Są to m.in. telewizory, projektory, lub też konsole do gier.

Wymagający klienci, odnajdą też specjalne rozdzielacze HDMI, które zaopatrzone w złącze HDMI, ale też kilka innych tego rodzaju z drugiej strony. To wówczas doskonała okazja, aby do jednego urządzenia podłączyć kilka innych. Docenioną to nie tylko fani gadżetów, ale też osoby, które narzekają na niewystarczającą liczbę złączy HDMI w swoich sprzętach.

Przeczytaj zanim udasz się do sklepu…

Hasłem przewodnim, jeżeli chodzi HDMI jest po prostu standard kabla. Podczas rozwoju tej technologii, interfejs ten doczekał się sporo nowych generacji, a te zawsze oferowały lepsze parametry przesyłu od swoich poprzedników. Dziś bez wątpienia króluje standard HDMI 2.0, a jego premiera miała miejsce w roku 2013. Po dwóch latach do sklepów trafiło HDMI 2.0a oraz HDMI 2.0b , rok później. To standardy, które są w stanie obsłużyć technologię HDR.

Bardzo ważna choć pomijana jest długość przewodu, stąd musimy być świadomi tego, w jakiej odległości znajdują się sprzęty, które zamierzamy połączyć. Na pewno mniejszy problem stanowi nieco za długi kabel, niż ten trochę za krótki. Co więcej, maksymalna długość kabla to 15 metrów.

Wiele zależy też od jakości przewodu, dlatego pozłacane wtyczki będą wartością dodaną, szczególnie jeżeli chodzi o stabilność pracy i wyższe parametry. Najlepiej kupować te, które wykonane są w całości z miedzi beztlenowej, chociaż równie solidne będą kable z mieszanki stali oraz miedzi. Modele budżetowe produkuje się jednak z miedzi oraz aluminium, a to oznaka dość niskiej wytrzymałości. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, aby takich nie kupować, gdyż jeśli jedynie ograniczamy się do podłączenia kabla HDMI do telewizora lub konsoli, zupełnie wystarczy nam klasyczny, tani przewód z marketu. Te droższe egzemplarze, które są wyjątkowo solidne, dedykowane są dla klientów wymagających, którzy z uwagi na pewne sytuacje oraz warunki pracy, narażają te kable na bardzo intensywną eksploatację i niekiedy ekstremalne warunki.