Wybierz intuicyjny program do wypełnienia podatku

Czas między 15 lutym a końcem kwietnia to czas, który kojarzy się ze zmaganiami związanymi ze skarbówką. Nic w tym dziwnego, bo co roku w tym czasie rozliczamy się z podatkami, a co za tym idzie, musimy wypełnić nasze deklaracje podatkowe. Niestety, nadal temat formularzy PIT pozostaje dla wielu podatników niewiadomą. Jest na tyle kłopotliwe, że duża część zainteresowanych obawia się samodzielnego wypełniania swojej deklaracji podatkowej w strachu przed popełnieniem błędu, a co za tym idzie, możliwością poniesienia kary. W tym wszystkim na pewno może pomóc łatwy w obsłudze i intuicyjny program do rozliczania podatku. Jak dobrze wypełnić swój PIT bez wychodzenia z domu i bez niepotrzebnych nerwów? Nie ma nic prostszego.

 

Jak wypełnić e-deklaracje podatkową

Aby wypełnić swoją deklaracje podatkową będziesz musiał pierw wybrać rodzaj formularza, sposób rozliczania (np. indywidualny, wraz ze współmałżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko), cel rozliczania oraz Urząd Skarbowy, do którego ma być dostarczona deklaracja podatkowa. Podczas wypełniania dokumentu należy podać takie dane jak suma przychodów uzyskanych w roku 2021 (jeśli rozliczasz się wraz ze współmałżonkiem, podaj również jego przychody), imię i nazwisko, datę urodzenia, numer PESEL (jeśli rozliczasz się jako osoba fizyczna), identyfikator podatkowy NIP (jeśli prowadzisz działalność gospodarczą) oraz kwotę przychodów, która podana jest w ostatnim rozliczeniu podatkowym (jeśli nie było przychodów, należy wpisać ,,0'').

Pamiętaj o tym, aby wpisać poprawnie wszystkie dane. Ważne jest również bezwzględne przestrzeganie terminu wysłania uzupełnionej deklaracji podatkowej. W tym roku jest to 2 maja. Dlaczego jest to takie ważne? Jeśli nie zalogowałeś się wcześniej do usługi wypełniającej formularze PIT, Twoja deklaracja po prostu nie dotrze do Urzędu Skarbowego. To niestety podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych lub ograniczenia wolności. W najbardziej skrajnych przypadkach mogą być to obie z wymienionych kar. Jeśli zaś zalogowałeś się wcześniej do usługi wypełniającej e-deklaracje, dokument zostanie automatycznie uzupełniony i wysłany. Jednak w tym wariancie nie masz możliwości odpisania żadnej kwoty od podatku ani przekazania swojego 1% na rzecz wybranej organizacji dobroczynnej.

 

Jakie są korzyści korzystania z e-deklaracji?

Pierwszą i chyba najważniejszą z zalet korzystania z elektronicznej wersji deklaracji podatkowej jest wygoda. W tym wariancie nie musisz siedzieć z nosem w papierowych dokumentach i zastanawiać się po kilka razy, czy dobrze uzupełniłeś daną rubrykę. Programy do uzupełniania PITów są bardzo proste i intuicyjne w obsłudze, można nawet powiedzieć, że prowadzą użytkownika ,,za rękę". Kolejną z zalet jest brane pod znak zapytania bezpieczeństwo. Wbrew obawom podatników, programy oferujące uzupełnianie e-deklaracji są zupełnie bezpieczne. Samo Ministerstwo Finansów zapewnia o tym, że korzystanie z tego rozwiązania jest stuprocentowo bezpieczne a dane podatników są chronione.