Uncategorized

Przedszkole, czyli placówka intensywnego rozwoju naszych dzieci – sprawdź co jest istotne podczas wyboru!

Przedszkola przedszkolom nierówne, a wszechobecne opinie, że wszystkie tego typu placówki są jednakowe, można śmiało włożyć między bajki. To fakt, że dziecko na tym etapie potrzebuje głównie zabawy, natomiast odpowiednie wykorzystanie tej aktywności sprawi, że wiele się również nauczy. Eksperci potwierdzają, że umysł dziecka do szóstego roku życia przejawia największą chłonność i plastyczność. Rodzice zatem są zobowiązani do tego, aby ich dzieci miały stymulujące otoczenie.

Chcąc odnaleźć dobre przedszkole Wilanów to jedno z rozwiązań, ponieważ liczba placówek żłobkowych w stolicy jest ogromna, dosłownie na każdej dzielnicy. Powinniśmy się skupić jednak na tym, aby postawić na najlepszą możliwą opcję. Nasza uwaga powinna być zatem nakierowana na przynajmniej kilka istotnych aspektów, dzięki którym podjęcie decyzji będzie łatwiejsze.

Kwestia pedagogiki

Na samym początku, powinniśmy dobrze ustalić nasze oczekiwania, jako rodziców. To prawda, że w dużych miastach możliwości będzie znacznie więcej. Popularność zyskują nieznane wcześniej placówki montessoriańskie, ale też te, gdzie wykorzystuje się jedynie elementy Montessori. Znacznie mniej znajdziemy przedszkoli Waldorfkich, podobnie z resztą jak tych, które bazują na podejściu Marschalla Rosenberga, czuli komunikacji bez użycia przemocy. O ile profil placówki jest istotny, ważne są również bardziej podstawowe kwestie. Dowiedzmy się wszystkiego o systemie karania i nagradzania, metodach rozwiązywania konfliktów, a także tego, w jaki sposób opiekunowie traktują przejawy trudnych emocji, a te często ukazują się, kiedy dochodzi do rozłąki rodzica z dzieckiem.

Bez wątpienia, skupić powinniśmy się także na kadrze pracowniczej. To w końcu opiekunowie będą odpowiadać za zacieśnianie więzi, a także za budowę atmosfery. Zweryfikujmy wnikliwie te osoby, gdyż to właśnie z nimi nasze dzieci będą spędzać ogromną część dnia. Kryterium będzie zatem chociażby odpowiednie przygotowanie do pracy z dziećmi. Wymaga się też pokładów empatii i pozytywnych reakcji na jakiekolwiek dziecięce potrzeby. Nie mniej ważna będzie także komunikacja rodziców z pracownikami. Jeżeli pod tym kątem wszystko jest jak należy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nasza pociecha i my, będziemy zadowoleni z funkcjonowania przedszkola.

Adaptacja

Wyjątkowo istotnym czasem jest adaptacja dziecka w nowym miejscu, dlatego dobrze jeśli jako rodzice, możemy uczestniczyć w tym procesie. Uważa się niestety, że rodzice tylko przeszkadzają. Pamiętajmy, że pierwszym dniom w żłobku, towarzyszą negatywne emocje, dlatego musimy pozwolić dziecko na swobodne oswojenie się z miejscem i nieznajomymi osobami. Dla rodziców to szansa, aby dowiedzieć się placówka funkcjonuje od środka, a także jakie metody stosowane są w wypadku ciężkich sytuacji.

Zajęcia i kadra, która je prowadzi

Zwróćmy uwagę na plan dnia, a także przerwy pomiędzy zajęciami, ile czasu dzieci spędzają na zewnątrz oraz czy zajęcia się zróżnicowane. Co ciekawe, na popularności zyskują przedszkola leśne, gdzie nawet ponad połowę czasu zajęć, podopieczni spędzają na świeżym powietrzu. Fakty są takie, że dziecko każdego dnia powinno przez około dwie godziny przebywać na zewnątrz.

Dużą wagę przywiązuje się też do zajęć dodatkowych, jakie organizuje wybrane przedszkole. Najpopularniejsze są oczywiście nauki angielskiego, zajęcia logopedyczne, sztuki walki, joga, basen, a nawet terapia SI. Najlepiej, kiedy oferta jest różnorodna, ponieważ dzięki temu można dobierać zajęcia, które będą odzwierciedlać nasze potrzeby.

Posiłki podawane w przedszkolu

Musimy bliżej przyjrzeć się tygodniowym jadłospisom, ale też jak prezentuje się jakość serwowanych dań. Sprawdźmy, czy są one przyrządzane na miejscu, czy dowozi je jednak zewnętrzna firma. Jeśli to jednak catering, zapytajmy jak są odgrzewane i podawane posiłki. Na plus jest możliwość samodzielnego przygotowania jedzenia, a warto widzieć, że przedszkola wegańskie to w naszym kraju wciąż rzadkość.