Do ŚDM w Panamie pozostało:

zasady

Grupy z Polski pragnące wziąć udział Dniach w Diecezji w diecezji Colón-Kuna Yala mogą zapisać się wyłącznie poprzez zgłoszenie w Krajowym Biurze Organizacji Światowych Dni Młodzieży. Po dokonaniu zgłoszenia, grupa dostaje bezpośredni kontakt do koordynatora danej diecezji w celu rejestracji i ustalenia wszelkich szczegółów uczestnictwa.

ocolon

15 grudnia 1988 roku na mocy bulli „Cum Venerabiles Fratres” Jana Pawła II, zostaje utworzona diecezja Colón, poprzez odłączenie jej od wikariatu apostolskiego Darién. 13 lipca 1997 r. została nadana jej aktualna nazwa.

Prowincja Colón znajduje się na Karaibach przy wejściu do Kanału Panamskiego, 1h drogi od Pacyfiku. Jest to główny port dla ruchu prawie wszystkich towarów importowanych i eksportowanych z kraju.

Co ważne, Colón jest drugim co do wielkości miastem Republiki, ale ze względu na dokonujące się tu obroty handlowe może być uważane za stolicę całej półkuli. To tu znajduje się największy system portowy Ameryki Łacińskiej, przy atlantyckim wejściu do Kanału Panamskiego.

Ciemnoskóra ludność karaibska osiedlająca się w Panamie, szczególnie w regionie Colón, pochodziła z Jamajki. W większości byli to rasfarianie, religia ta do dziś pozostaje ich dziedzictwem kulturowym. Jako wiara wciąż jest bardzo żywa pośród ludności miasta Colón.

Kuchnia Colón jest bardzo popularna w kraju dzięki swojemu karaibskiemu smakowi, który zawdzięcza panamskiej ostrej papryczce (aji chambo). Znana jest również ze swoich specjałów z owoców morza i smażonych potraw.

Gospodarka obszaru Guna Yala przede wszystkim opiera się na rolnictwie, rybołówstwie, rzemieślnictwie i turystyce.

Oficjalna strona: www.colonkuna2019.com/>

 

colonswieta katedra colon

 

 

 

biskup colon

 

MonsManuelOchogavia   

 

 escudocolon

 Biskup Manuel Ochogavia Barahona urodził się 23 lipca 1967 r. w Las Tablas w prowincji Los Santos. Swoją edukację rozpoczął w Guarare, liceum kontynuował w Chitre. Rozpoczął studiadziennikarskie, jednak porzucił je, by wstąpić do augustianów. Święcenia kapłańskie otrzymał 4 maja 2002 w mieście David. 7 lipca 2014 roku został mianowany przez papieża Franciszka biskupem diecezji Colón- Kuna Yala. Święcenia biskupie przyjął 27 września 2014 roku, obejmując kanonicznie diecezję.

 

 

 

KRAJ: PANAMA

REGION: prowincja Colón i rejony Guna Yala

LOKALIZACJA: prowincja Colón

WALUTA: dolar amerykański

JĘZYK: hiszpański

POWIERZCHNIA: 4.868,4 km2

FAUNA: żółw szylkretowy

OGŁOSZONA DIECEZJĄ: 15 grudnia 1988 r.

 

turystyka

comarca sanblas san lorenso fort

Gantry 5