Do ŚDM w Panamie pozostało:

Beznazwy 2

 

Czas rozpocząć odliczanie do Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Zapisy zostały już otwarte, aby tysiące młodych ludzi z całego świata, dając świadectwo żywego Kościoła, mogło spełnić swoje marzenie uczestnictwa w ŚDM 2019 w Panamie.

Atmosfera ŚDM w Panamie już jest zauważalna. Pierwszym pielgrzymem, który zapisał się na to wspaniałe spotkanie, które odbędzie się w dniach 22-27 stycznia 2019 r., był sam Papież Franciszek.

Podczas styczniowego tygodnia w przyszłym roku, odbędzie się wiele wydarzeń, w których papież będzie brał udział razem z tysiącami pielgrzymów uczestniczących w Światowych Dniach Młodzieży. Jeśli pragnienie uczestniczenia w tym niezwykłym spotkaniu narodziło się także w twoim sercu, możesz je spełnić wybierając jedną z trzech dostępnych opcji: A (pełny tydzień), B (weekend) lub C (czuwanie i Msza rozesłania). Pamiętaj, że zależnie od wybranej przez Ciebie opcji otrzymasz "pakiet pielgrzyma", który będzie zawierał: zakwaterowanie, ubezpieczenie, kartę transportową po mieście, dostęp do Wydarzeń Centralnych, wyżywienie podczas ŚDM, zestaw pielgrzyma (plecak) i wszystkie informacje niezbędne i pomocne, aby w pełni uczestniczyć w ŚDM.

 

7 wyjątkowych chwil, które przeżywają pielgrzymi ŚDM

Jeśli nigdy nie uczestniczyłeś w Światowych Dniach Młodzieży, opowiemy Ci krótko o tym, co cię czeka.

 

1. Uroczysta inauguracja

Ceremonia Otwarcia rozpoczyna się Mszą Świętą pod przewodnictwem arcybiskupa miejsca, w której biorą udział wszyscy zarejestrowani wolontariusze i pielgrzymi. Towarzyszy jej przybycie symboli ŚDM: Pielgrzymującego Krzyża i ikony Najświętszej Maryi Panny - Salus Populi Romani.

 

2. Powitanie papieża na ŚDM

Jeden z najbardziej ekscytujących dla uczestników ŚDM momentów, ponieważ mogą doświadczyć spotkania z papieżem, namiestnikiem Chrystusa na ziemi. Jest to czas powitania z Ojcem Świętym, celebracji Liturgii Słowa i okazja do wysłuchania pierwszych słów papieża skierowanych do młodych.

 

3. Droga Krzyżowa

Droga Krzyżowa z udziałem Ojca Świętego jest jednym z najbardziej przejmujących wydarzeń dla wszystkich zarejestrowanych pielgrzymów, podkreślającym pokutny wymiar spotkania. Podczas procesji niesiony jest Pielgrzymujący Krzyż, a młodzi idąc wyznaczoną trasą, dają całemu światu żywe świadectwo swojej wiary.

 

4. Wigilia modlitewna

Wigilia z Ojcem Świętym jest bez wątpienia najbardziej znaczącą częścią Światowych Dni Młodzieży, zarówno ze względu na atmosferę refleksji wokół Jezusa w Najświętszym Sakramencie, jak i z powodu wspólnego, młodzieńczego przeżywania czuwania. Jest to czas wewnętrznego rozważania, kiedy pielgrzymi wraz z wolontariuszami, zagłębiając się w słowo Ewangelii, mogą osobiście spotkać się z Chrystusem.

 

5. Msza Posłania na zakończenie Światowych Dni Młodzieży

Ostatnim wydarzeniem, w którym uczestniczą wszyscy pielgrzymi, jest Msza Święta, która zostanie odprawiona przez Ojca Świętego. Jest ona głównym i zarazem bardzo uroczystym momentem Światowych Dni Młodzieży. Na zakończenie, podczas modlitwy Anioł Pański, Ojciec Święty tradycyjnie ogłasza miejsce i rok następnych Światowych Dni Młodzieży.

 

6. Inne wydarzenia

Pewnie zastanawiasz się co jeszcze czeka cię w ciągu tygodnia ŚDM. Będąc zarejestrowanym jako pielgrzym, możesz także uczestniczyć w katechezach głoszonych w różnych językach przez biskupów z całego świata. Te katechetyczne spotkania odbywają się rano, w parafiach w całym mieście, tak, aby młodzi mogli w nich dogodnie uczestniczyć. Katechezy kończy uroczysta msza święta. Każdego dnia kapłani z całego świata sprawują także sakrament spowiedzi.

 

7. Festiwal Młodzieży

Spotkanie wiary i wymiany kultur jest tym czego możesz doświadczyć podczas Festiwalu Młodzieży, który odbywa się popołudniami i wieczorami w ciągu trzech dni katechez, z wyjątkiem czasu poświęconego Wydarzeniom Centralnym. Na tym Festiwalu podejmowane są inicjatywy artystyczne, religijne i duchowe we wszystkich językach świata. Są to m. in.: koncerty, wystawy, warsztaty, imprezy sportowe, sztuki teatralne itp.

 

I ty możesz być częścią tego wspaniałego doświadczenia! Dołącz do młodych pielgrzymów Światowych Dni Młodzieży Panama 2019.

 

Źródło:panama2019.pa/tłum: Kasia Boba

Gantry 5