Do ŚDM w Panamie pozostało:

40056728 287451118508776 5801095739819950080 o

 

Wizyta symboli ŚDM jest gestem miłości, solidarności i pocieszenia dla młodych katolików z Wenezueli. Pozwala ona obu republikom świętować wydarzenie, które w styczniu 2019 przyciągnie z wyjątkową siłą miliony młodych.

Podczas poprzednich ŚDM można było zauważyć tętniące życiem serca Wenezuelczyków, którzy machali swoją trójkolorową gwieździstą flagą w morzu milionów pielgrzymów, pochodzących z niezliczonych miejsc świata. Ze świeżością i sercem otwartym na nowe doświadczenia jednoczyli się, aby wspólnie z następcą św. Piotra złożyć wyznanie Kościoła: Jeden jest Pan, jedna wiara i jeden chrzest.

Dla Panamy, tak jak i dla Wenezueli, posiadającej duchowe i religijne dziedzictwo matki Hiszpanii, staje się to znakomitą okazją pokazania swego charyzmatycznego i służebnego charakteru. Widać to już w samym haśle podanym przez papieża Franciszka „Oto ja Służebnica Pańska. Niech mi się stanie według Twego słowa”.

Ten południowoamerykański naród jest pod wrażeniem wizyty wspomnianych Symboli. Wzruszenie wśród wielu młodych wenezuelskich emigrantów spośród wielu narodów świata wywołuje wspomnienie wydarzeń, w których nie mogli nie uczestniczyć. Wtedy to po raz pierwszy Jan Paweł II przekazał je młodym w Wiecznym Mieście po zakończeniu Jubileuszu Odkupienia.

Wenezuelski dziennikarz, jeden z pielgrzymów w Rio w 2013 i Krakowie w 2016 roku wyznał, że nigdy nie mógłby przypuszczać, że będzie tak blisko Ojca Świętego. 31 lipca 2016, kiedy obwieszczono wspaniałą nowinę, wielu zaczęło marzyć o zrealizowaniu pielgrzymki, na tyle, na ile pozwoli na to geografia kolumbijsko-panamska.

Bardzo interesujące jest to, jak młodzi Wenezuelczycy powitali symbole ŚDM. Krzyż, dzięki ugruntowanej wierze, ludność obejmowała tak, jak się obejmuje najbardziej serdecznego przyjaciela po długoletniej rozłące, z wyrazem twarzy zdradzającym chęć uwiecznienia tej chwili pełnej miłości, wyrażającym to, że doświadczono zbawienia, przebaczenia i łagodnego spojrzenia Jezusa mówiącego do każdego: „Chodź, pójdź za mną!”.

Odnośnie do ikony Salus Populi Romani, która w VI wieku obroniła Rzymian przed zarazą, ważna jest powszechna gorliwość pradawnej pobożności maryjnej. Najświętsza Maryja Panna przybywa niosąc radośnie na swych ramionach Syna Bożego, zarażając wszystkich Wenezuelczyków swoim słodkim uśmiechem.

Mówiąc o znaczeniu Symboli, warto sobie uświadomić, jaki walor świętości one posiadają i że przez nawet lekkie dotknięcie współczesnego świętego Jana Pawła II nabrały one charakteru relikwii. Prowadzi nas to do przeżycia radości z obcowania świętych, bo w ten czy inny sposób, Bóg zawsze otwiera drogę do jedności, gdzie ten, który jest mocny umacnia i wspiera najbardziej bezbronnego i opuszczonego.

Bardzo słusznie, że nie zabrakło obecności braci w wierze, którzy w dniach 15-20 listopada przybyli, aby pocieszyć zdewastowaną siostrę Wenezuelę.

José Ignacio Ramón con la Cruz

 

Źródło:panama2019.pa

Gantry 5