Do ŚDM w Panamie pozostało:

 

 

Julio junto a dos jóvenes entrega la cruz al Papa Francisco en septiembre del 2015

 

Julio Pernús jest członkiem kubańskiej delegacji, która będzie brała udział w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie w 2019 roku, zawsze marzył, by móc wziąć udział w tym historycznym wydarzeniu.

W sierpniu 2015 roku ten dwudziestodziewięciolatek miał okazję przekazać Krzyż papieżowi Franciszkowi podczas jego wizyty na Kubie.

Julio zapewnia, że nie pamięta dokładnie momentu, w którym oddał krzyż papieżowi. Przebywanie tak blisko niego sprawiło, że patrzył na wszystko inne bardzo pobieżnie. Ojciec Święty spotkał się wtedy w Hawanie z około pięcioma tysiącami młodych Kubańczyków.

Tamtego dnia byłem bardzo poruszony i zdenerwowany. Musiałem nieść krzyż razem z dwiema dziewczynami z innych wikariatów, aby papież mógł go pobłogosławić. To była chwila pełna radości i duchowe przeżycie, spotkanie z Bogiem… Bez wątpienia jedno z najważniejszych doświadczeń w moim życiu.

Wyznaje, że nie wyobrażał sobie, że będzie miał okazję znów zobaczyć Ojca Świętego. Właśnie z tego powodu, a także dzięki możliwości spotkania ludzi ze wszystkich krańców świata, najbliższe Światowe Dni Młodzieży są dla niego prezentem i momentem kończącym pewien etap w jego życiu.

 

Co oznacza dla młodych Kubańczyków to, że tworzycie tak liczną delegację w porównaniu do poprzednich Światowych Dni Młodzieży?

To jest historyczny moment, wydarzenie bezprecedensowe dla naszego Kościoła. Młodzi Kubańczycy muszą czegoś takiego doświadczyć: spotkanie, w którym mogą w pełni pokazać swoją wiarę w olbrzymim, zróżnicowanym środowisku. To był wielki krok ze strony Kościoła, że nam zaufał. Teraz musimy odpowiedzieć z odwagą.

 

Jakie jest znaczenie krajowego spotkania, które odbędzie się w Santiago de Cuba kilka miesięcy po wydarzeniach w Panamie?

Krajowe Dni Młodych zachowają w pełni ducha i przebieg ogólnoświatowego spotkania. To okazja, by dać możliwość przeżycia tego doświadczenia tysiącom młodych, którzy nie będą mogli wybrać się do Panamy, przede wszystkim ze względów finansowych. Uważam, że nie możemy przegapić tej okazji wykorzystania atmosfery ŚDM, by zorganizować spotkanie w bardziej lokalnej przestrzeni, jako duszpasterstwo młodych na Kubie.

 

Źródło: panama2019.pa

Gantry 5