Do ŚDM w Panamie pozostało:

 

 

WhatsApp Image 2018 07 09 at 10.05.03 AM 1024x682

 

Papież Franciszek potwierdza wizytę w Panamie od 23 do 27 stycznia 2019 r.

z okazji Światowych Dni Młodzieży

 

Stolica Apostolska ogłosiła wczoraj, że Papież Franciszek otrzymał zaproszenie od rządu Republiki Panamy oraz Konferecji Episkopatu i odwiedzi ten kraj Ameryki Centralnej w dniach 23-37 stycznia 2019 r. z okazji Światowych Dni Młodzieży.

"Ta wiadomość daje ogromną radość wszystkim organizatorom ŚDM i jesteśmy zachęceni tym, że z pewnością 'Piotrem', który przybędzie do Panamy będzie Papież Franciszek” powiedział Arcybiskup Panamy i Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego ŚDM Panama 2019 - arcybiskup José Domingo Ulloa Mendieta.

W Watykanie, podczas ostatniej wizyty ad limina, którą w kwietniu 2017 r. odbyli panamscy biskupi, Papież Franciszek zapytany o to czy zapewnia o swojej obecności w czasie ŚDM Panama 2019, uśmiechając się, powiedział: „Nie martwcie się, Piotr przyjedzie”.

 

Entuzjazm

Decyzja Ojca Świętego została ogłoszona w czasie specjalnego spotkania, zorganizowanego przez arcybiskupa Ulloa. Odbyło się to w obecności Prezydenta Republiki Panamy Juana Carlosa Varela oraz Nuncjusza Apostolskiego w Panamie Arcybiskupa Mirosława Adamczyka.

„Dzięki wiadomości od Ojca Świętego jeszcze wyraziściej widać, że ŚDM są projektem krajowym, za który odpowiedzialne jest państwo i Kościół i to jest powód, dla którego musimy współpracować w tym przedsięwzięciu, aby przyniosło owoce dla narodu i świata” dodał Arcybiskup.

Arcybiskup Ulloa podkreślił, że

„ŚDM są jednym z wielkich wydarzeń Kościoła Katolickiego które pokazują najlepszą twarz młodzieży świata i może być to zrozumiane jedynie dzięki wierze, że te wielkie masy tworzą środowisko chrześcijańskie - ciepłe, uśmiechnięte, przyjazne, złożone z ludzi, którzy się nie znają; ludźi którzy dzielą się swoją obecnością jako bracia i siostry bez wspólnej kultury i języka” 

Prezydent Juan Carlos Varela powiedział, że czuje się zaszczycony tym, że otrzymał odpowiedź od jednego z największych przywódców duchowych świata. Dodał, że ŚDM 2019 nie są tylko wydarzeniem dla Panamy, ale dla całej Ameryki Centralnej, i dlatego Światowe Dni Młodzieży mogą liczyć na wielkie wsparcie ze strony rządu, tak samo jak na wielką gościnność i serca Panamczyków. Prezydent podkreślił, że ŚDM będą miały wsparcie w zakresie bezpieczeństwa, zdrowia, służb ratunkowych i logistyki, ponieważ jest to wielkie i historyczne wydarzenie dla kraju. 

 

Wizyta

Arcybiskup Ulloa zaznaczył, że w czasie swojego pobytu

„Papież Franciszek poświęci Bazylikę Katedralną Santa Maria la Antigua, znajdującą się na starym mieście”.

Budynek katedry ma ponad 220 lat i został gruntownie odrestaurowany przy wsparciu sektora publicznego.

„To będzie wyjątkowy moment dla naszego Kościoła lokalnego, kiedy to zostaniemy zgromadzeni wokół Chrystusa jako całe duchowieństwo kraju, zakonnicy i zakonnice, przedstawiciele ruchów kościelnych, grup pastoralnych i parafii Archidiecezji” powiedział abp Ulloa. 

Víctor Chang, Sekretarz Generalny Komitetu ogłosił, że Ojciec Święty spotka się z biskupami Ameryki Centralnej, władzami państwowymi, przedstawicielami organizacji społecznych i liderami różnych wspólnot religijnych Panamy.

„Na tym wstępnym etapie planowania staramy się sprawdzić możliwości spotkania papieża z młodymi żyjącymi na marginesie, chorymi i tymi, których sytuacja życiowa nie pozwala wziąć udziału w ŚDM” - wyjaśnił Victor Chang.

Prawdopodobnie Ojciec Święty spotka się prywatnie z przedstawicielami młodych ludzi z pięciu kontynetów, z którymi będzie rozmawiał na temat ich wizji wiary i świata. Szczegółowy plan wizyty zostanie ogłoszony w listopadzie b.r.

W czasie spotkania Abp Ulloa i Prezydent Varela przedstawili przewodniczących komisji, która będzie koordynowała wizytę Papieża: Víctora Changa, Sekretarza Generalnego Komitetu, i Roberto Zúñiga, Dyrektora Protokołu Rządu Panamy.

 

Źródło:panama2019.pa

Gantry 5