Do ŚDM w Panamie pozostało:

JLF 1473 1024x683

 

Panama, 8 czerwca 2018r.


W ramach drugiego spotkania organizacyjnego ŚDM, Prezydent Panamy, Juan Carlos Varela zapewnił, że pięć stacji drugiej linii metra (która jest w budowie), będzie już gotowa do użytku przez pielgrzymów uczestniczących w styczniowym spotkaniu.

Zarządca podkreślił, że Ci, którzy przylecą na lotnisko Tocumen, będą mogli bez problemu dostać się do terminalu – tam będzie znajdował się transport pozwalający na dojazd do centrum (odcinek trasy drugiej linii metra, a także całą trasę linii pierwszej).

W ostatnim czasie Rząd Panamy podjął decyzję o kupnie dodatkowych wagonów, które powiększą aktualny stan - z trzech do pięciu w jednym pociągu. Co więcej, prezydent Varela zaznaczył, że będą podjęte próby ulepszenia łączności między lotniskami w sąsiednich państwach poprzez umowy z liniami lotniczymi.

Jednocześnie Rząd Narodowy dostarczył Lokalnemu Komitetowi Organizacyjnemu ŚDM Panama 2019 i delegatom 83 państw, warunki przyjazdu i otrzymania wizy do Republiki Panamy. Te wymogi dotyczą wszystkich podróżujących do Panamy i nie ominą także uczestników ŚDM.

Poinformowano również, że pielgrzymi i wolontariusze międzynarodowi przyjeżdżający do kraju na ŚDM w styczniu 2019r., będą zwolnieni z opłaty 60 dolarów w ramach usług migracyjnych i konsularnych, która jest uwzględniona podczas zapisów na wydarzenie.

 

Warunki przyjazdu:

Krajowa Służba Migracyjna poinformowała, że obcokrajowcy powinni:

 • Przyjechać środkiem transportu lądowym, morskim lub powietrznym oficjalnie dopuszczonym
 • Przedstawić, na prośbę służby migracyjnej, paszport lub inny dokument podróży ważny jeszcze przez minimum 3 miesiące. W przypadku wymaganej wizy, również powinna być ważna minimum 3 miesiące
 • Pozwolić na kontrolę przez osoby do tego upoważnione, w momencie przyjazdu lub wyjazdu, na sprawdzenie ważności danych i zapisów biometrycznych, a także na weryfikację bagażu i dokumentów
 • Nie posiadać zakazu przyjazdu
 • Osoby zapisane na ŚDM Panama 2019 są zwolnione z udokumentowania wypłacalności za okazaniem dokumentu uczestnictwa w ŚDM
 • Okazać bilet powrotny do swojego państwa lub miejsca zamieszkania, jeśli kontrola będzie tego wymagać

W przypadku osób niepełnoletnich, wniosek wizowy powinien być wypełniony przez jednego z rodziców lub opiekuna prawnego, potrzebny jest do tego akt urodzenia oraz oświadczenie poświadczone notarialnie, pozwalające na wyjazd z kraju z wyszczególnieniem czasu wizyty i wyznaczeniem osoby odpowiedzialnej w trakcie pobytu w Panamie.

Osoby przyjeżdżające do Panamy na ŚDM powinny posiadać następujące dokumenty wymagane do otrzymania wizy:

 • Certyfikat uczestnictwa
 • Formularz wizy turystycznej
 • Paszport (ważny jeszcze przez minimum 3 miesiące od daty przyjazdu do Panamy)
 • Potwierdzony plan lotu
 • Zdjęcie, kopię dowodu osobistego lub kartę pobytu kraju aktualnego zamieszkania
Gantry 5