Do ŚDM w Panamie pozostało:

 

citaEucaristica 9 1  citaEucaristica 11

  citaEucaristica 16   cita portada 1024x682

 

citaEucaristica 17  citaEucaristica 19

 

citaEucaristica 18

 

 

 

Kościół katolicki w Panama City, 15 kwietnia obchodził XLVIII Spotkanie Eucharystyczne (Cita Eucarística). W tym roku w szczególny sposób był zaznaczony udział młodych w Spotkaniu - był to swego rodzaju wstęp do Światowych Dni Młodzieży, który odbędą się w styczniu 2019 r.

[Czym są obchodzone wyłącznie w Panamie Cita Eucarística, możesz dowiedzieć się TUTAJ

W swoim przesłaniu skierowanym do całego kraju, arcybiskup Panamy José Domingo Ulloa Mendieta, zaprosił młodych ludzi, aby powstali i stali się bohaterami własnej historii - naśladując przykład Maryi Dziewicy. Ta młoda kobieta odważyła się powiedzieć ‘tak’ na Bożą propozycję. Nie lękała się, pomimo że ludzka logika sugerowałaby nieufność. Jej życie wiary dawało siłę i ufność, że Bóg we wszystkim umocni.

Arcybiskup podczas homilii odniósł się również do obecnych wydarzeń w Colón: To wyczuwalna próbka obojętności wszystkich. Mamy wszyscy, nie tylko rządy, ale i cała reszta kraju, historyczny dług wobec tej prowincji, która daje tak wiele dla naszej Panamy.

To nieprawda, że w Colón nie ma nic dobrego, że już nie da się naprawić tej społeczności, która uległa degradacji z tak wielu różnych przyczyn. TUTAJ mamy reprezentantów, którzy dowodzą, że są tam ludzie dobrzy, że SĄ W COLÓN MŁODZI I DOROŚLI PEŁNI ZDROWEJ DUMY, ponieważ przyszłość ich prowincji jest w ich rękach. Będą walczyć i przywracać nadzieję miasteczku, które jest tak bardzo zaniedbane, w któym ludzie musieli przyzwyczaić się do życia wśród ścieków, rozpadających się domów, wysokiego bezrobocia i braku bezpieczeństwa – dodał abp. Ulloa.

Arcybiskup zachęcał także Panamczyków, aby nie stawali się propagatorami fałszywych wiadomości, czyli takich, które miał na myśli Ojciec Święty, mówiąc o rozprzestrzenianiu bezpodstawnych informacji. Tych, które bazują na nieistniejących lub zniekształconych danych, które mają na celu oszukać lub zmanipulować czytelnika, aby osiągnąć określone cele, wpływać na decyzje polityczne lub uzyskiwać korzyści ekonomiczne. Jest to rzeczywistość, która nie liczy się z konsekwencjami, które powoduje nie tylko w społeczeństwie, ale w życiu ludzi i instytucji, których dotyczy.

W Kościele panamskim problem ten dotyczy chociażby samych Światowych Dni Młodzieży. Został tu np. całkowicie zniekształcony obraz wymagań, które muszą spełniać rodziny, aby przyjąć pielgrzymów. Zatem powtarzamy: wystarczy, by rodziny otworzyły serca i drzwi swoich domów, wpuścili do siebie samego Jezusa - w osobach chłopców i dziewcząt. Podkreślamy, że wszyscy jesteśmy zaproszeni do wzięcia udziału w tym ogólnokrajowym projekcie o nazwie ŚDM Panama 2019.

 

Źródło:panama2019.pa/tłum.: am

 

 

 

Gantry 5