Do ŚDM w Panamie pozostało:

romero

 

Każdego roku 24 marca, w wielu częściach świata czci się pamięć Oskara Arnulfo Romero,salwadorskiego arcybiskupa, męczennika i patrona ŚDM Panama 2019. W tym roku minęło 38 lat od jego męczeńskiej śmierci.

7 marca Ojciec Święty zaskoczył Kościół, ogłaszając uznanie cudu, który pozwoli kanonizować tego męczennika XX wieku, tak znanego i kochanego na świecie. To jest dzień chwały dla kraju, radości i nadziei - oświadczył kardynał Gregorio Rosa Chávez, biskup pomocniczy San Salvadoru, który blisko współpracował z abp. Romero pod koniec lat siedemdziesiątych.

Dzisiaj jest wielki dzień dla Salwadoru, dzisiaj święty Romero Ameryki jest już świętym Romero świata.- kardynał Gregorio Rosa Chávez. Dziedzictwo osobowości abp. Romero wywiera wpływ na wszystkie sfery życia społecznego, nawet na długo po jego śmierci. W 1978 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Georgetown (USA), w 1979 r. został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla, a w lutym 1980 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Leuven (Belgia). Dla Kościoła anglikańskiego Romero jest jednym z 10 chrześcijańskich męczenników XX wieku, którzy są przedstawieni na posągach opactwa Westminsterskiego, w samym sercu Londynu. 21 grudnia 2010 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło 24 marca, tj. dzień męczeństwa abp. Romero, „Międzynarodowym Dniem Prawa do Prawdy dotyczącej Poważnych Naruszeń Praw Człowieka i Godności Ofiar”.
Wpływ pierwszego arcybiskupa-męczennika Ameryki, który pokonuje wszelkie bariery geograficzne i kulturowe, stał się symbolem współczesnego chrześcijaństwa. Jego śmierć była ukoronowaniem życia naśladującego Chrystusa, wyboru Królestwa Bożego i jego sprawiedliwości, wsłuchiwania się w Słowo, wierności, odwagi, głębokiego wyczucia Kościoła i służby ludziom.

Bracia, jak bardzo chciałbym wyryć w każdym sercu tę wspaniałą nowinę: chrześcijaństwo nie jest zbiorem prawd, w które trzeba uwierzyć; nie jest zbiorem praw, których należy przestrzegać; nie jest zbiorem zakazów. To byłoby odrażające. Chrześcijaństwo to Osoba, która tak bardzo mnie kocha, która wyznaje mi swoją miłość. Chrześcijaństwo to Chrystus.

Arcybiskup Óscar A. Romero, homilia 6 listopada 1977 r

Romero i papież Franciszek

Powszechnie wiadomo, że jednym z głównych motorów procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego arcybiskupa Romero był sam papież Franciszek od czasu jego przybycia do Watykanu w 2013 roku. W emocjonalnym liście Papieża skierowanym do prałata José Luis Escobara Alasa (aktualnego arcybiskupa San Salvadoru), przeczytanego przed ceremonią beatyfikacyjną w 2015 r., znajdowały się następujące słowa Ojca Świętego mówiące o abp. Romero:

W tym pięknym kraju Ameryki Środkowej, skąpanym w Oceanie Spokojnym, Pan dał swojemu Kościołowi gorliwego biskupa, który, miłując Boga i służąc braciom, stał się obrazem Chrystusa Dobrego Pasterza. W tych trudnych czasach abp. Romero wiedział, w jaki sposób kierować, bronić i chronić swoją trzodę, pozostając wiernym Ewangelii i jedności z całym Kościołem. Jego posługę wyróżniała szczególna troska o najbiedniejszych i najbardziej zmarginalizowanych. W chwili śmierci, podczas celebrowania świętej ofiary miłości i pojednania, otrzymał łaskę całkowitego utożsamienia się z Tym, który oddał życie za swoje owce. - Papież Franciszek

W artykule zatytułowanym Papież Franciszek i abp. Romero (2014), napisanym przez kardynała Rosa Cháveza (pierwszego kardynała w historii Salwadoru) dla magazynu salwadorskiego, przedstawione jest siedem podobieństw tych dwóch pasterzy, które mogą nam pomóc podążać za ich przykładem:

1. Pasterze głębokiej pobożności maryjnej
2. Pasterze przesiąknięci zapachem owiec i uchem nastawionym, by słuchać ludu
3. Pasterze, którzy ewangelizują swoim przykładem - tym, co czynią i co mówią
4. Pasterze z darem słowa, które dociera do serca
5. Pasterze, którzy marzą o Kościele ubogim i dla ubogich
6. Pasterze darzący głęboką miłością i podziwem Pawła VI
7. Wniosek: Kościół wychodzący Kościół paschalny

Ze wzruszeniem pasterza uświadamiam sobie duchowe bogactwo Wielkanocy, tego najwspanialszego dziedzictwa Kościoła, które rozkwita wśród nas poprzez realizację pragnienia, które wyrazili biskupi w Medellinie, gdy mówili do młodych: niech coraz wyraźniej w Ameryce Łacińskiej widoczne będzie oblicze Kościoła autentycznie ubogiego, misyjnego i PASCHALNEGO! Kościoła oderwanego od wszelkiej władzy doczesnej i odważnie zaangażowanego w wyzwolenie każdego człowieka i wszystkich ludzi. - Arcybiskup Óscar A. Romero, Kościół Paschalny (1. List Pasterski), 1977

Wieść niesie, że pewien ksiądz rozmawiając w 2007 r. z ówczesnym kardynałem Bergoglio podczas Konferencji w Aparecida, spytał o abp. Romero i usłyszał: Dla mnie to jest święty i męczennik. Gdybym był papieżem, już bym go kanonizował. Na audiencji generalnej 7 stycznia 2015 r., papież Franciszek zacytował abp. Romero, który powiedział, że mamy przeżywają macierzyńskie męczeństwo:

„W homilii podczas pogrzebu księdza zamordowanego przez szwadrony śmierci [Romero] powiedział, nawiązując do Soboru Watykańskiego II: «Oddać życie nie tylko znaczy zostać zabitym. Oddać życie, mieć ducha męczeństwa, to dawać siebie w poczuciu obowiązku, w milczeniu, w modlitwie, w uczciwym wypełnianiu zobowiązań, w ciszy codziennego życia; to oddawanie życia chwila po chwili. Tak, jak je daje matka, która bez lęku, w prostocie macierzyńskiego męczeństwa, poczyna w swoim łonie
dziecko, wydaje je na świat, karmi je, wychowuje i opiekuje się nim z miłością. To jest oddawanie życia. To jest męczeństwo».” - powiedział Papież cytując Romero.

Trzy lata po tym wystąpieniu, świat dowiedział się szczegółów o zatwierdzonym cudzie, który pozwoli na kanonizację bł. Romero: niewytłumaczalne uleczenie kobiety w ciąży, młodej matki z Salwadoru, śmiertelnie i nieuleczalnie chorej, która za wstawiennictwem błogosławionego wyzdrowiała i urodziła zdrowe dziecko. Oszałamiający zbieg okoliczności, prawda? Obyśmy podczas tych Światowych Dni Młodzieży podążali za przykładami świętości, które proponują nam nasi święci patroni i odkrywali coraz więcej niezwykłych aspektów ich życia.

 

Na zakończenie modlitwa o szczególne łaski za wstawiennictwem błogosławionego Oskara Arnulfo Romero:

Boże, Ojcze Miłosierny,

Ty poprzez pośrednictwo Jezusa Chrystusa i za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny, Królowej Pokoju,

w Jedności Ducha Świętego, udzieliłeś błogosławionemu Oskarowi Romero łaski bycia wzorem

pasterza służącego Kościołowi, a zwłaszcza jego członkom najuboższym i najbardziej potrzebującym.

Spraw, Panie, abym również i ja żył zgodnie z nauką Ewangelii Twojego Syna i osiągną świętość

tak jak bł. Oskar Romero. Proszę, udziel mi za jego wstawiennictwem tej łaski, o którą Cię proszę…

Ojcze nasz…

Zdrowaś Mario…

Chwała Ojcu…

 

Źródło:panama2019.pa/tłum. am

Gantry 5