Uncategorized

Najczęściej stosowane rodzaje iniekcji murów – poznaj je wszystkie

W budownictwie, iniekcja jest niczym innym, jak tylko wprowadzaniem odpowiednich środków do środowiska, wymagających uszczelnienia lub wzmocnienia. Metoda ta, znajduje swoje zastosowanie naprawdę w wielu sytuacjach, natomiast najwięcej zależy tutaj do tego, jakiego typu materiał zostaje wprowadzany.

Ogólnie rzecz biorąc, iniekcja murów nie należy do najbardziej skomplikowanych procesów. Najpierw wykonuje się w obiekcie specjalne otwory iniekcyjne, poprzez które wtłacza się odpowiedni środek pod ciśnieniem – zwany też iniektem. To substancja płynna, która tężeje po czasie, stąd jej parametry umożliwiają uzyskanie oczekiwanego efektu, a zatem umocnienia i uszczelnienia konstrukcji. Iniekcja to kompletnie bezinwazyjna technologia, a w związku z tym, nie ma konieczności dokonywania rozbiórki, ani innego typu ingerencji w konstrukcję, prowadzenia robót ziemnych, a nie powoduje też, że obiekt musi zostać wyłączony z eksploatacji. W wypadku tego rozwiązania, możemy odnieść mnóstwo korzyści. Wiele zależy od zastosowania, dlatego możemy spotkać się z różnymi typami iniekcji, które stosuje się powszechnie w całym zakresie budownictwa.

Iniekcja grawitacyjna

Iniekcja tego typu, wykorzystywana jest szczególnie, aby zaimpregnować porowate konstrukcje budowlane, znajdujące się w pustych przestrzeniach, ale też w kawernach. Metoda ta wymaga wywiercania otworów w ścianie, do których wlewany jest później odpowiedni iniekt. Wymaga się nieco czasu, aby preparat zdążył się wchłonąć, a później można uzupełnić poziom płynu. Podczas iniekcji grawitacyjnej, wysycanie ścian trwa dość długo, bo od jednej do dwóch dób. Metoda ta okaże się nieskuteczna przy murach mokrych, a także tych ścian, których grubość jest wyjątkowo spora.

Iniekcja ciśnieniowa

To sposób, bardzo często wykorzystywany podczas hydroizolacji budynków, jednak pozwala on wprowadzenie wzmacniających mury iniektów. Zakłada on wywiercenie niewielkich otworów i zamontowani w nich pakerów, czy też iniektorów, poprzez które wtłaczana jest uszczelniająca substancja. Jak sama nazwa wskazuje, substancje wprowadzane są pod odpowiednim ciśnieniem. Dobór jej będzie zależał od typu, zakresu prac, ale też stopnia zawilgocenia naszych ścian.

Iniekcja strukturalna

Iniekcja strukturalna stosowana jest przy wykorzystaniu pewnych chemicznych środków, aby doprowadzić do zabezpieczenia ścian budynku, aby nie wnikała do nich z gruntu wilgoć, a także by konstrukcja została wzmocniona i uszczelniona. Metodę tę, można stosować nie tylko w wypadku mokrych ścian, ale również tych zawilgoconych.

Iniekcja kurtynowa

Zupełnie tak samo jak przy poprzednim rozwiązaniu, kurtynowa iniekcja sprawdza się zarówno wypadku ścian mokrych, jak i tych wilgotnych. Jest ona wykorzystywana do odtworzenia poziomych oraz pionowych izolacji, a przy tym nie ma konieczności tego, aby przeprowadzane były jakiekolwiek prace ziemne.

Kwestie, które jawią się jako najistotniejsze…

Dla zupełnej gwarancji tego, że iniekcja w naszym domu zostanie wykonana prawidłowo, ale też by przyniosła nam wymierne korzyści, koniecznością okaże się poświęcenie temu pewnej ilości czasu, aby znaleźć najlepszą firmę, która zajmuje się takimi usługami. Najlepiej wybierać tych usługodawców, którzy mają nie tylko doświadczenie w takich realizacjach, ale również dysponują specjalistycznymi urządzeniami. Skorzystajmy z wyszukiwarki internetowej, wprowadzając do niej związane z zagadnieniem frazy, czyli np. osuszanie budynków, ścian, lub też murów. Tylko dzięki sprawdzonym fachowcom zyskamy pewność tego, że rzetelnie podejdą do zadania, a także wybiorą odpowiednią metodę, dostosowaną do warunków naszego domu. Pamiętajmy też, że efekty przyniosą nam te iniekty, które posiadają odpowiednie parametry, spełniające ważne wymagania.