Uncategorized

Jak działa instalacja kanalizacyjna i kiedy potrzebna jest renowacja rur?

Dziś instalacja kanalizacyjna jest absolutnie niezbędna w praktycznie każdym budynku, a z pewnością w budynkach mieszkalnych. Bez niej odprowadzanie ścieków nie byłoby możliwe, a więc zdecydowana większość populacji nie byłaby w stanie sobie tego wyobrazić. Istnieje kilka rodzajów kanalizacji, w tym kanalizacja zewnętrzna, oraz wewnętrzna. 

Rodzaje instalacji kanalizacyjnych

Wyróżniamy dwa główne rodzaje instalacji kanalizacyjnych, mowa tutaj o kanalizacji ogólnospławnej, oraz rozdzielnej. W przypadku tej pierwszej wszystkie rodzaje ścieków odprowadzane są tym samym przewodem, jednak jeżeli mowa o kanalizacji rozdzielnej, dwa rodzaje ścieków płyną innymi rurami. Jest to bardziej proekologiczny sposób, ponieważ część nieszkodliwych odpadów przepływa prosto do rzek znajdujących się nieopodal, jednocześnie nie zanieczyszczając ich w żaden sposób. Dzięki temu zyskuje zarówno gospodarka, jak i środowisko, a do oczyszczalni ścieków nie trafia aż ich aż tak dużo. Niekiedy, gdy konieczna jest renowacja rur, taka kanalizacja jest również łatwiejsza do naprawienia. Przeciwieństwem tego jest kanalizacja ogólnospławna, która niestety całość ścieków odprowadza bezpośrednio do oczyszczalni. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku, gdy zbyt duża ilość ścieków będzie przepływać do oczyszczalni jednocześnie. Wtedy konkretna oczyszczalnia może być zmuszona do wylewania nieoczyszczonych ścieków do rzek, przez co całe okoliczne środowisko ulegnie zanieczyszczeniu i być może nawet zatruciu. W niektórych domostwach można spotkać też prywatne oczyszczalnie, czy też szamba, gdzie gromadzone są wszystkie nieczystości. Korzysta się z nich jednak tylko wtedy, gdy nie ma możliwości podłączenia się do miejskiej sieci kanalizacyjnej, odprowadzającej ścieki do oczyszczalni, czy rzeki. Ścieki będące w praktyce wodą deszczową spływającą z rynny możemy bez trudu odprowadzać w dowolne miejsce na naszym podwórku, warto jednak poradzić się profesjonalistów odnośnie takiej instalacji. 

Oznaki konieczności przeprowadzenia renowacji rur

Renowacja rur kanalizacyjnych jest zazwyczaj ostatecznością, po niej może nastąpić jedynie wymiana. Naprawa rur nie jest prosta i nie może być wykonywana przy zbyt dużych uszkodzeniach, dlatego też warto dowiedzieć się, jakie oznaki powinny zwrócić naszą uwagę. Im szybciej wykryjemy problem i zgłosimy się po pomoc do hydraulika, tym większa szansa, że całość uda się naprawić niskim kosztem. Czasami jednak naprawa kanalizacji nie jest konieczna, podobnie zresztą jak wymiana rur. Wiele osób zaczyna martwić się hałasem w kanalizacji, który często jest jednak spowodowany tylko i wyłącznie drgania, lub brak elementów dźwiękoszczelnych wokół rur.