Do ŚDM w Panamie pozostało:

explore panama

 

maryja 1 do zoaczenia

Wizerunek Najświętszej Maryi Panny znajdował się w kaplicy bocznej Katedry w Sewilli w Hiszpanii. Ta Katedra została zrekonstruowana w XIV wieku, ale z oryginalnej budowli zachował się tylko mur, na którym znajdował się fresk, dlatego nazywa się on: Matka Boża Starsza. Chcąc oddać cześć temu wizerunkowi Matki Bożej, Enciso i Balboa ufundowali w 1510 roku na kontynencie Amerykańskim miasto Matki Bożej Starszej w Darién, wypełniając przyrzeczenie po wygraniu bitwy. Dedykowali Matce Bożej Starszej dom lokalnego przywódcy Cémaco. To była pierwsza kaplica dedykowana Maryi na stałym lądzie amerykańskim.

 

maryja 2 do zoaczenia

9 września 2000 roku, w Roku Świętego Jubileuszu, Konferencja Episkopatu Panamy uznała oficjalnie Matkę Boską Starszą za Patronkę Republiki Panamskiej. 27 lutego 2007 roku watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów na mocy upoważnień udzielonych przez Ojca Świętego Jana Pawła II przyjęła prośbę skierowaną przez księdza José Dimas Cedeño Delgado - Arcybiskupa Panamy i uznała Matkę Bożą Starszą Patronką i Orędowniczką przed Bogiem wobec całej Republiki Panamskiej, ze wszystkimi prawami i przywilejami liturgicznymi, które są przewidziane przez przepisy kanoniczne. Jej uroczyste święto obchodzi się 9 września.

 

maryja 3 do zoaczenia

Aktualnie administracja kościelna Panamy składa się z diecezji David, Chitré, Santiago, Penonomé, Colón-Kuna Yala, prałatury Bocas del Toro, wikariatu Darién oraz archidiecezji Panamy. 

Historia Kościoła jest nierozerwalnie związana z historią narodu panamskiego. Kościół towarzyszył ludowi w jego walkach i nadziejach, potwierdzając i wzmacniając jego wiarę. Ameryka jest kontynentem miłości i nadziei. Istniejąc już ponad 500 lat osiągnęła swoją dojrzałość przez obfitość powołań do życia zakonnego i do kapłaństwa, przez żywotność Kościoła, który zwrócił Staremu Światowi dar wiary przez ofiarowanie Następcy Piotra, 266. papieża w dziejach – Franciszka.

 

Świątynie:

CATEDRAL

Bazylika Katedralna Metropolii Panamskiej

Położenie: Aleja B 7-53

Jest znana także jako Katedra Metropolitarna, ustanowiona najpierw w kościele Matki Bożej Starszej w Darién, następnie została przeniesiona do Starego Miasta w Panamie w 1520 roku. Została konsekrowana w 1796 roku, a w 2014 została podniesiona do miana Bazyliki Mniejszej. W 1941 roku została ustanowiona Narodowym Zabytkiem Historycznym.

Ciekawe fakty: posiada krzyż papieża Leona XIII, siedem schodów przypomina o siedmiu grzechach głównych, a wejście o pokucie, jej wieże są najwyższymi w Ameryce Łacińskiej

 

02. Iglesia Nuestra Señora De La Merced

Kościół Marki Bożej Łaskawej

Adres: Ulica 10 San Felipe, 547

Piękne drewniane ołtarze, podłoga i sufit, piękna hiszpańska architektura kolonialna. W jego krużgankach znajdują się dwie kaplice: jedna Matki Bożej Łaskawej i druga to mauzoleum. Jednocześnie ten kościół jest miejscem przechowywania rzeźby Matki Bożej z Cobre, która jest czczona przez Kubańczyków. Ostatnio zostało otwarte w kościele muzeum z historycznymi panamskimi religijnymi dokumentami. Wśród tych dokumentów znajdują się: akta narodzin, ślubów i pogrzebów osobistości danej epoki, a także zwykłych ludzi. Pośród dokumentów znanych osobistości można znaleźć: akt chrztu generała Tomasa Herrery, akt ślubu Manuela Amadora Guerrero i akt ślubu poety Ricarda Miró.

 

03. Oratorio San Felipe Nery

Oratorium Świętego Filipa Neri

Adres: Aleja 8, Panama

Jego budowę datuje się na rok 1688 rok. Przetrwało pożar w 1737 roku i służyło w tym czasie jako katedra, ale doznało wiele dotkliwych szkód podczas pożaru w roku 1756. Później zostało zrekonstruowane i przekształcone w katedralną kaplicę z Najświętszym Sakramentem. W 1960 roku wykonano prace konserwatorskie i remontowe, które dały Oratorium obecną formę. Jego fasada jest ukryta przez budynek szkoły. Jest Narodowym Zabytkiem Historycznym od roku 1980.

Wiele razy zmieniało swoje przeznaczenie. Było używane jako kolegium seminaryjne dla Katedry, szpital dla księży, dom dziecka, centrum młodzieżowe świętego Filipa, akademik i dom starców.

 

04. Iglesia San José

Kościół Świętego Jana

Adres: Aleja A, ulica 8

Kościół kolonialny, zbudowany w 1612 roku (Panamskie Stare Miasto), został zupełnie zniszczony w trakcie ataku piratów i zbudowany na nowo pomiędzy rokiem 1671 i 1675 w Nowym Mieście. Należał do zakonu Augustianów Rekolektów.

Ołtarz ze złota: wykonany z ozdób drewnianych pokrytych złotem (ołtarz barokowy wyrzeźbiony w mahoniu). Pomimo że dużo mówi się o związku pomiędzy atakiem piratów i tym ołtarzem, pewne jest, że dopiero od 1915 roku został pokryty złotem. Według jednej z legend, jeden z zakonnych braci pokrył ołtarz obrazami, aby zmylić pirata Morgana, który miał pomyśleć, że to miejsce jest bardzo ubogie. Ów brat prosił także o jałmużnę, której pirat nie odmówił.

 

05. Iglesia San Francisco de Asis

Kościół Świętego Franciszka z Asyżu

Adres: Ulica 3era Este, Plaza Bolívar

Zbudowany w XVII wieku, niemalże zniszczony przez pożary w latach 1737 i 1756. Jego aktualny kształt jest z roku 1918. Tak jak wiele kościołów Starego Miasta służył jako klasztor. Początkowo był z kamienia, później, wraz z upływem czasu i kolejnymi przekształceniami, stał się tym, czym jest dzisiaj, jednak z zachowaniem oryginalnych fundamentów, niektórych elementów i murów.

Był używany jako: szpital dla Kongresu Panamskiego (parlamentu), kwatera główna armii, kolegium augustianów i Instytut Boliwara. Tu także miało miejsce pierwsze Zgromadzenie Konstytucyjne.

 

06. Iglesia de Santa Ana

Kościół Świętej Anny

Adres: Ulica C, Santa Ana

Konsekrowany w 1764 roku. Nie znajduje się w Starym Mieście, jednak przez jego bliskość jest jednym z 7 kościołów, które odwiedza się w Wielki Czwartek. Powstał dzięki Hrabinie Świętej Anny (honorowy tytuł szlachecki w dawnej Hiszpanii), która przeznaczyła na ten kościół swoje środki. Został konsekrowany w 1764 roku. Ucierpiał na skutek pożaru w 1854 roku i został odbudowany. W 1980 roku został uznany Narodowym Zabytkiem Historycznym.

 

09. Basílica Don Bosco

Bazylika Świętego Jana Bosko

Adres: Aleja 7 7 Central, 32-727 Pmá.

30 stycznia 1949 roku został wmurowany kamień węgielny świątyni, poświęcony przez Ojca Inspektora Serafina Santolini w obecności wielu osób i przedstawicieli kleru.

Wielką inicjatywą w trakcie budowy wykazał się Ojciec Juan Huber, który przybył na miejsce w kwietniu 1947 roku. Duch oszczędności, prostoty i wytrwałości Ojca Hubera sprawił, że marzenie Ojca Sodatiego mogło zostać spełnione. Ojciec Soldati był wielkim propagatorem kultu świętego Jana Bosko w Panamie.

Od roku 1953 prace były kontynuowane przez kolejnego dyrektora – ojca Mariano Morlina. Brakowało dużo do końca, ale dzięki Ojcu Morlinowi obliczono powierzchnię kościoła w metrach kwadratowych i wykonano odpowiednie plany, a ludzie, którzy byli czcicielami księdza Bosko, zostali poproszeni o ofiarowanie swoich pieniędzy na konkretną liczbę metrów kwadratowych świątyni, według ofiarności każdego z nich. W Bazylice Świętego Jana Bosko jest prowadzone duszpasterstwo młodzieży i dorosłych, którzy są podzieleni na grupy, ruchy i stowarzyszenia.

 

Miejsca turystyczne

Miasto Panama jest pełne atrakcji i interesujących miejsc, które możesz poznać. Dzięki wielości miejsc możemy zapoznać się z historią, kulturą, fauną i florą tego cudownego miasta. Większość najważniejszych zabytków i budynków historycznych znajduje się w centrum znanym jako Stare Miasto (Casco Viejo, Casco Antiguo)

 

01. Canal de Panamá

Kanał Panamski

Centra Odwiedzających Miraflores (Los Centros de Visitantes de Miraflores) w mieście Panama i Czysta Woda (Agua Clara) w mieście Colon są znakomite dla obserwacji działań i pracy Kanału Panamskiego. Będziesz mógł zobaczyć, jak otwierają się i zamykają grodzie śluz, przez które barki i statki mogą zaczynać lub kończyć swoją podróż przez Kanał

Telefon: (+507) 276-8325,

Godziny otwarcia: 06:00 – 17:15. Codziennie.

 

02. Museo del Canal Interoceánico de Panamá

Muzeum kanału międzyoceanicznego w Panamie

Instytucja stała, która nabywa, konserwuje, bada, interpretuje, pogłębia i eksponuje świadectwa historyczne na temat Panamy i jej Kanału. Jest usytuowana na Placu Niepodległości na Starym Mieście.

Telefony: (+507) 211-1649 / 50; (+507) 211-1994 / 95.

Godziny otwarcia: wtorek – niedziela od 9 do 17

 

03. Panama Viejo

Stara Panama

Dziedzictwo ludzkości, Stara Panama jest stanowiskiem archeologicznym, gdzie można ruiny pierwszego miasta Panamy. Powstało w 1519 roku dzięki Pedro Ariasowi Davili. Na Vía Cincuentenario znajduje się Centrum dla Odwiedzających, obok pomnika Morelosa

Godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli od 8:30 do 16:30

 

04. Casco Viejo

Stare Miasto

Panama została założona po raz drugi w 1673 roku. Stare Miasto stanowi centrum historyczne Panamy, jest znane także jako Stare Śródmieście (Casco Viejo), a także jako Święty Filip. Jest uważane za dziedzictwo ludzkości.

Zawiera wiele atrakcji turystycznych i rodzinnych oraz wiele restauracji. Możesz także po nim spacerować i jeździć na rowerze. Jest doskonałe na spacery z przyjaciółmi i rodziną.

 

05. Calzada de Amador

Grobla Amador

Grobla Amador łączy trzy sztuczne wyspy na Pacyfiku, które tworzą mały archipelag. Jest to kompleks turystyczny składający się z różnego typu restauracji, sklepów z pamiątkami, parków i wypożyczalni rowerów, rolek i wrotek, a także jako port, w którym możesz wejść na statek i popłynąć na wyspy Taboga i Contadora.

 

06. Biomuseo

Biomuseo

Usytuowane na Amador, zaprojektowane przez słynnego kanadyjskiego architekta Franka Gehry’ego. Ma innowacyjny styl z otwartą na zewnątrz przestrzenią w środku, która jest połączona z parkami i jezdnią, gdzie możesz zobaczyć barki, które przekraczają Kanał Panamski

Godziny otwarcia: wtorek – piątek: 10-16

Sobota i niedziela: 10-17

 

08. Parque Municipal Summit

Park Miejski SUMMIT

Ten park ma 250 hektarów i znajduje się poza miastem Panama w jego obszarze metropolitarnym, w dzielnicy Ancón na 18 kilometrze autostrady Gaillard, która wiedzie do miejscowości Gamboa. Posiada ogród botaniczny i zoologiczny poświęcony leczeniu i badaniu zwierząt.

Telefony: (+507) 232 4850 / 232-4854.

Park jest otwarty od 9 do 17 365 dni w roku.

 

09. Parque Metropolitano

Park metropolitarny

Jest częścią korytarza biologicznego, który rozszerza się wzdłuż Kanału panamskiego i pozwala na rozwój okolic Kanału. Jest zamieszkały przez bardzo dużą ilość zwierząt, takich jak małpa Titi, a także owadów.

Telefony: (507) 232-5552/16 / 232-6723

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny otwarcia: od poniedziałki do niedzieli od 6:30 do 16:30

Adres: Koniec ulicy Juan Pablo Segundo, położony na osiedlu Ancón.

 

 

Gantry 5